Śladami ks. Władysława Gurgacza w Krynicy

 

Śladami ks. Władysława Gurgacza w Krynicy

Śladami ks. Władysława Gurgacza w Krynicy 

Józef Wieczorek

Ks. Władysław Gurgacz [http://nowahistoria.interia.pl/prl/news-ksiadz-wladyslaw-gurgacz-kapelan-zolnierzy-wykletych-wbrew-k,nId,1114546] był związany z Krynicą w latach 1947–1948 gdzie od 9 września 1947 r. był kapelanem Sióstr Służebniczek w domu zwanym „Ochronką” , odprawiał tam w kapicy msze św., pisał kazania, oraz artykuły a także wygłaszał słynne kazania i rekolekcje m. in. w Kościele Zdrojowym. Niepokorny głoszący antykomunistyczne kazania kapelan stał się obiektem nagonki ze strony miejscowych komunistów oraz zamachów ze strony MO. Mieszkał w domu w Pensjonacie „Józef” , gdzie kontaktował się z podziemiem niepodległościowym.

Od maja 1948 r. pod ps. Sem był kapelanem „Żandarmerii” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, przebywał w obozie pod Halą Łabowską i kontaktował się z miejscową ludnością także z Krynicy wspierającą podziemie niepodległościowe [ https://niezlomniwparkujordana.wordpress.com/2017/07/03/ks-w-gurgacz-we-wspomnieniach-henryka-mazgaja-lekarza-z-krynicy/] .

Obecność ks. Gurgacza w Krynicy upamiętnia ul. ks Władysława Gurgacza i tablica pamiątkowa w kościele św. Antoniego, ale kuracjusze i turyści spędzający czas w Krynicy o ks. Gurgaczu na ogół nie słyszeli.

Krynica św. Antoni.jpg

Krynica św. Antoni tablica

hdr

1

Krynica Pensjonat Józefa

Ochronka w Krynicy.jpg

5 uwag do wpisu “Śladami ks. Władysława Gurgacza w Krynicy

  1. Biedny omamiony i niedouczony lud Polan. Nic nie wie o Ks. GURGACZU !…Boże ! Douczany jedynie przez media wrogie PRAWDZIE, wrogie Polsce. Liczne kopie TVN enów, Michników, TV Polsatów i inne… kopie…. gazety NIE, Angory i ich przyczółki, opłacane sowicie przez SYJONISTÓW ( pewna gałąź -o potwornie wielkim kapitale (banki) rządzący światem, obalający rządy państw, finansujący wojny, majdany, rewolty, pucze jak ostatnio w Polsce, ci fałszerze historii finansujący ideologie przeciw naturze jak homo…. lejsb…pedofilję, wszelkiego rodzaju zboczenia, aby zniszczyć człowieka, dyktować warunki narodom, zadłużając pożyczkami wcześniej tworząc sprytnie k r y z y s y finansowe w świecie.Te rekiny pożerające narody i państwa są zagładą ludzkości. Tymczasem Polanie nic a nic nie wiedzą…? Nic o tym, nic również o takim wybitnym człowieku jak ten młody kapłan kochający Ojczyznę….wybitny w wierze…i odważny… Co się stało z tak mądrym narodem ? Dlaczego sami się nie edukują szukając p r a w d y ! To bardzo boli, to wstyd przed światem nie znać swojej narodowej historii. Dlatego z nas się śmieją…a tylu wybitnych naukowców, muzyków, architektów, konstruktorów, wynalazców wydała polska ziemia….i bohaterów międzynarodowych…
    Szanowny Panie…..mimo to kocham swój Naród, Polskę.. Kto nigdy nie cierpiał nie potrafi k o c h a ć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s