Informacje

luty 2014

(koniec lutego 2014 r.)

W patriotycznym Parku Jordana w Krakowie budowana jest Galeria Wielkich Polaków XX wieku autorstwa Kazimierza Cholewy – Prezesa Towarzystwa Parku im. dr H. Jordana.

Wśród 20 pomników Wielkich Polaków znajdują się też pomniki Żołnierzy Niezłomnych – wyklętych w systemie komunistycznym: rtm. Witolda Pileckiego,  Gen. Fieldorfa „Nila” oraz „ Inki” – Danuty Siedzikówny, którzy w okresie instalacji tego zbrodniczego systemu zachowali się jak trzeba.

Odsłonięciom pomników towarzyszyły piękne uroczystości patriotyczne, które odbywają się także w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) , czy w rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego (25 maja). W uroczystościach biorą setki, a nawet tysiące krakowian (i nie tylko) oraz wojsko z generałami Wojska Polskiego.

W najbliższym czasie autor Galerii planuje odsłonięcie kolejnych pomników – Łukasza Cieplińskiego, „Łupaszki” – Zygmunta Szyndzielarza, „Zapory” – Hieronima Dekutowskiego. „ Lalka” – Józefa Franczaka.

Celem niniejszej strony jest dokumentowanie wydarzeń w Parku Jordana (i nie tylko) związanych z budową pomników i pielęgnowaniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych, o których nie możemy zapomnieć w niepodległej Polsce.

Park Jordana pełni funkcje edukacyjne, jest szkołą historii pod gołym niebem, a IPN przygotowuje specjalną skoroszytową publikację poświęconą Wielkim Polakom z galerii pomników w Parku Jordana.

Redaktor strony:

Józef Wieczorek

Towarzystwo Parku im. dr H. Jordana

Kontakt:

jozef.wieczorek@interia.pl

Uwaga: Będę wdzięczny za wszelkie materiały, zdjęcia, filmy, dotyczące tematyki strony, które można by wykorzystać w celu jak najlepszej dokumentacji wydarzeń.

Mile widziane jest też wsparcie techniczne. Możesz coś zrobić dla Polski !

Jedna uwaga do wpisu “Informacje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s